Yabancı İstilacı Tür Nedir?

İstilacı türler bulundukları bölgeyi domine eden, bölgedeki biyolojik çeşitlilik ve ekosisteme tehdit arz eden canlı türleridir. Yabancı istilacı türler ise doğal yaşam alanlarının dışındaki ekosistemlere bir şekilde göç etmiş ve yeni bölgeyi tehlike altına almış türlere denir. Yeni geldikleri bölgelerdeki ekosisteme verdikleri zararlar geri dönülemez sonuçları doğurabilir. Yeni yabancı istilacı türlerin üreme, beslenme ve yaşama koşulları da uygun ise yeni bölgedeki beslenme zincirinde bulunan canlıları talan etmeye başlayacak ve bazı türlerin tükenmesine kadar gidecek çok tehlikeli bir yolculuk başlayacaktır.

Deniz canlılarının yeni bölgelere göç etmeleri genellikle gemi balastlarının boşaltılması, akvaryumculuk, su ürünleri yetiştiriciliği, kanalların açılması vb bir çok şekilde gerçekleşebilir. Bu gibi konular üzerinde çok araştırma yapmak ve araştırma sonuçlarına uygun düzenlemeler ve kısıtlamalar getirmek gerekmektedir.

Şimdi sizlere Türkiye’deki yabancı istilacı türlerden bir tanesinden bahsetmek istiyoruz.  Balon Balığı (halk arasında kurbağa balığı olarak da isimlendirildiği yöreler bulunmaktadır).  Vücudunda ürettiği Tetrodotoksin maddesi yüzünden balon balıkları ölüme neden olabilecek kapasitede zehirlidir. Etinin yenmesi ile kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte, dolaşım yetmezliği ve kalp krizine bağlı ölümle sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkmaktadır. Uzak doğuda balon balıkları sadece sertifikalı şefler aracılığıyla ve ölümle sonuçlanabilecek durumu kabul ettiğinizi beyan eden imzanızı attığınız takdirde besin zincirinize girebilir. Aman diyelim siz siz olun ne yiyin ne de yedirin.

Balon balıklarının besin zincirinde hemen hemen her türlü balık ve deniz canlısı bulunmaktadır. Ahtapotundan kalamarına, yengecinden diğer deniz kabuklularına, ve özellikle de yavru balıklara kadar hemen hemen her şeyi tükettiklerinden ve doymak bilmez tavırlarından dolayı ekosisteme çok büyük zarar vermektedirler. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 2014-2023 Tür Koruma Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında balon balıkları ile ilgili bir çalışma da bulunuyor.

Türkiye’deki sularda bulunan cinsleri aşağıdaki sıralanmıştır.

Lagocephalus lagocephalus (okyanus balonu)

Lagocephalus suezensis

Lagocephalus sceleratus

Lagocephalus gunteri 

Sphoeroides pachygaster

Torquigener filavimaculosus

Tylerius spinosissimus

 

Cevap bırakın