Vendée Globe, bugüne kadar tamamen tek başına, aralıksız ve hiç bir yardım olmaksızın gerçekleştirilen dünyanın en büyük yelken yarışıdır.

Bu tarzdaki ilk etkinlik 1968’de Ümit, Leeuwin ve Horn burunlarının etrafını dolaşarak gerçekleştirilen Golden Globe yarışının öncülüğü ile başladı.  1968’de yola çıkan dokuz öncüden sadece biri, İngiltere Cornwall’ın en büyük limanı olan Falmouth’a geri dönmeyi başardı. 6 Nisan 1969’da, 313 gün denizde kaldıktan sonra, İngiliz denizci Robin Knox-Johnston nihayet amacına ulaştı.

Yirmi yıl sonra, BOC Challenge’ı (mola ile dünya turun- tek başına) iki kez kazandıktan sonra , gezgin Philippe Jeantot dünya çapında yeni bir yarış fikrini tanıttı ama … bu sefer “DURMAKSIZIN!” Böylelikle Vendée Globe yarışı doğdu. 26 Kasım 1989’da, on üç denizci üç aydan fazla süren ilk sürümün başlangıcını yaptı. Ve sadece yedi kişi Les Sables d’Olonne’a döndü.

Halk tarafından denizlerin Everest’i olarak adlandırılan sekiz Vendee Globe yarışı toplam 167 yarışmacının bu olağanüstü yarışın başlangıcını yapmasını sağladı. Bu 197 yarışmacıdan sadece 89 tanesi bitiş çizgisini geçmeyi başardı. Tek başına bu rakam, tek kişi olan yarışçıların Büyük Güneyi kasıp kavuran dondurucu soğuk, devasa dalgalar ve ağır gökyüzü ile karşı karşıya kaldığı bu küresel olayın aşırı zorluğunu gösteriyor! 

Vendée Globe, her şeyden önce denizlerin ötesine ve insanın derinliklerine bir yolculuk … Büyük denizcileri ödüllendirdi: 1990’da TitouanLamazou, 1993’te Alain Gautier, 1997’de Christophe Auguin, 2005’te Vincent Riou, 2013’te François Gabart ve Armel LeCléac ‘ Finistère’den kaptan 74 günde yarışın yeni rekoru sahibi oldu. Sadece bir denizci iki kez kazandı: Michel Desjoyeaux, 2001 ve 2009’da.

9.Vendée Globe, 8 Kasım 2020 Pazar günü Les Sables d’Olonne’den ayrıldı. 

2020 -2021 Vendee Globe Yarışını bizimle birlikte https://www.vendeeglobe.org/en/tracking-map sayfasından takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın