Güneş enerjisi nedir?
Güneş içerisinde bulunan hidrojenlerin helyuma dönüşmesi füzyon sürecinde açığa çıkan ışınım enerjisine güneş enerjisi denilmektedir. Dünya atmosferinin dışında bu ışınımların şiddeti uzayda sabit değerdedir  ve 1370 W/m2  (Watt/metrekare) değerindedir. ancak yeryüzüne ulaştığında en yüksek 1100 W/m2’dir. Bu ışınımlar Güneş/Solar Panel Sistemleri ile elektrik enerjisine çevrilmektedir. Güneş enerjisi ile ilgili çalışmalar 1970’lerden sonra hız kazanmış, maliyet-gelişme-çevre kirliliği açısından avantajları sayesinde önemli bir enerji kaynağı haline gelmiştir.
Güneş enerjisinin kullanım alanı çok yaygındır.
Deniz taşıtları ve denizcilik sektöründe de önemli uygulamalar yapılmaktadır. Genellikle bataryaları şarj etmek ve yedek enerji olarak kullanılmaktadır.
Tekne aküleri kıyı elektriğine bağlı olmadığı hallerde motorun çalışması ve ya jeneratörler aracılığı ile şarj olmaktadır. Her iki durumda da maliyetler yüksektir. Aynı zamanda çevre kirliliği ve fazla yakıt tüketimi konusunda problem yaratmaktadır.
Güneş enerjisi panelleri ile teknelerin akü şarj vb. ihtiyaçlar kolaylıkla karşılanmaktadır. Güneş enerjisi sistemlerinin teknelere uyarlanması da sanıldığı kadar zor değildir.
Teknelerde Güneş Enerjisi Sistemlerinin Başlıca Avantajları:
  • Yatırım maliyeti haricinde sadece yılda bir kez cüzi miktarda bakım maliyeti vardır. Yatırım maliyeti kısa bir süre içerisinde yapılan yatırımı amorti eder.
  • Motorun çalıştırılmadığı durumlarda bile aküleri destekler
  • Yenilenebilir ve sonsuz bir enerji kaynağıdır.
  • Çevre kirliliği yaratmaz.
  • Yakıt maliyetlerini düşürür.
  • DC/AC invertör kullanarak 220 Volt elektrik üretilebilir.

Teknenize güneş enerjisi sistemi yaptırmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.